w
2014 Senior Games Results
     
 
Pickleball

Pickleball: 6/9/2014
BYC’s O’Donoghue Fieldhouse

Men’s Doubles

50-54 Gold: Bill Euker & Quinton Collins
55-59 Gold: Steve Alexander & Keith Johnson
60-64 Gold: Jared Melson & Jim Semple; Silver: Ted Mulroy & DeWitte Shipley; Bronze: John Connolly & Peter Cooke
65-69 Gold: Richard Bernhard & Link Davis; Silver: Ken String & Rich Dietrich; Bronze: Joe D’Andrea & Ted Kuzmanich
70-74 Gold: George Alexander & Hank Halat; Silver: Walter Kalesnik & John Detwiler; Bronze: George Garifoalos & Paul Desmond
75-79 Gold: Dave Hirst and Fred Witzerling
85-89 Gold: Don Nace

Women’s Doubles

50-54 Gold: Rhonda Johnson & Adrienne Paston; Silver: Lisa Alessi & Eileen Micklin
55-59 Gold: Jean Vetter & Karen Bachman; Silver: Patty O’Donnell & Dori Whitehurst
60-64 Gold: Sue Pritchard & Dee Mcgrath
65-69 Gold: Gail Allebach & Young Kang; Silver: Brenda Korban & Mimi Rufe; Bronze: Rosemary Moskowitz & Alice Peters
70-74 Gold: Betsey Cheesman & Val Woodley; Silver: Colleen Teti & Carol McLaughlin
75-79 Gold: Marion Lisehora & Georgia Billger; Silver: Alva Holcombe & Reggie Witzerling





Singles Bowling

Singles Bowling- Women
50-54
Gold: Theresa Devine; Silver: Colleen O’Connor; Bronze: Patricia McDonough
55-59
Gold: Deborah Seaver; Silver: Kara DeLuca; Bronze: Vanessa Gale
60-64
Gold: Brenda Howard; Silver: Cathy Tusar; Bronze: Valarie Alexander
65-69
Gold: Geneva Eldridge; Silver: Theresa Traub; Bronze: Phyllis Montouth
70-74
Gold: Janet Chism; Silver: Larcena Walker; Bronze: Lorraine Martin
75-79
Gold: Naomi Westerman; Silver: Theresa Murphy; Bronze: Gerry Richardson
80-84
Gold: Eleanor Burns; Silver: Marlene McDonald; Bronze: Birdie Bostwick
85-89
Gold: Edna Cole; Silver: Mary Roach; Bronze: Eloise Spencer

Singles Bowling- Men
50-54
Gold: Timothy Cody
55-59
Gold: Kurt Gardner; Silver: Joseph Blanding; Bronze: Jesse Wienckowski
60-64
Gold: Paul Kodrasov; Silver: Tom Walsh; Bronze: John Kirsch
65-69
Gold: *Richard Herman; Silver: John Young; Bronze: Frank Hogan
70-74
Gold: John Spence; Silver: Jake Foltz; Bronze: William Chism
75-79
Gold: Allan Bailey; Silver: Joe Miller; Bronze:Donald Meek
80-84
Gold: Peter Romano; Silver: Dick Smith; Bronze: Alfred Howett
85-89
Gold: Art Winfield; Silver: Carleton Spencer; Bronze: Wm. Owen Hanna
90+ Gold: Aldo Liberi; Silver: Sye Brandman
*Highest Score of the day- 653





9-Hole Golf

9 Hole Golf
June 10th at Clayton Park Golf Course, Concordville

Women
65-69 Gold: Jane Sweeney; Silver: Beth Crowers; Bronze: Rita Dietrich
70-74 Gold: Karen Speakman
80-84 Gold: Annette Weir

Men
55-59 Gold: Michael Wallen; Silver: Lawrence Fite, Bernard Fite
60-64 Gold: Glenn Reed; Silver: Ken Kropp
65-69 Gold: Jim Brackin; Silver: Greg Stapert; Bronze: Preston Miller, Stephen Bowers
70-74 Gold: Bob Ballantine; Silver: Bud Buchhulz; Bronze: John McKeon, Michael Ryan
75-79 Gold: Bill Scott; Silver: Frank Colgan, Ernie Brown; Bronze: Dan Dorrian
80-84 Gold: Alfred Howett; Silver: Mike Klevence; Bronze: Richard Araskewitz, Paul Miller
85-89 Gold: William Hutchinson; Silver: Dan Ramos; Bronze: Harry Neubert





Basketball

Basketball
June 10th at Upper Chichester Recreation Center

Men’s "21"
55-59  Gold:  John Vassalio; Silver:  David Lammons; Bronze:  Michael Camma
60-64  Gold: Charles Williams;  Silver:   Larry Campbell
65-69  Gold:  Yan Xu
70-74  Gold:  Rob Berry;  Silver:  Bruce Rubin; Bronze:  James Rouke
75-79  Gold:  John Durning
80-84  Gold:  William Ballantyne

Men’s Hot Shot
55-59  Gold:  John Vassalio; Silver:  David Lammons; Bronze:  Michael Camma
60-64  Gold:  Charles Williams; Silver:  Larry Campbell
65-69  Gold: Yan Xu
70-74  Gold: George Garifalos; Silver:  Gerald Dallahan, Rob Berry, Bruce Rubin; Bronze:  James Rouke
75-79  Gold:  John Durning
80-84  Gold:  William Ballantyne

Men’s 3-on-3
Gold:  Luis Mercado, David Lee, Gary Realer, James Realer
Silver: Charles Williams, Michael Camma, Larry Campbell, Gerald Dallahan
Bronze: Rob Berry, Dave Marovich, Roger Raspen, Bruce Rubin

Women’s "21"
55-59  Gold: Donna Britt;  Silver:  Francine Carter; Bronze:  Betty Whitehead
60-64  Gold: Linda Zappacosta;  Silver:   Annette Williams
85-89  Gold: Anne Shuster

Women’s Hot Shot
55-59   Gold: Francine Carter, Donna Britt; Silver:  Betty Whitehead; Bronze:  Judy Reed Green
60-64   Gold : Annette Williams;  Silver:  Linda Zappacosta
85-89   Gold:  Anne Shuster





Wii Bowling

Wii Bowling

Men
60-75
Gold: Larry Campbell; Silver: Larry Reavis; Bronze: Charles Becker
76+
Gold: Paul La France; Siver: John Bettcher; Bronze: Ray Mc Conemy

Women
50-69
Gold: Shirley Carroll; Silver: Theresa Gaffney; Bronze: Blonzella Slappy
70-79
Gold: Dorothy Zurlo; Silver: Rose Ann Tripler; Bronze: Lois Ann Yost
80+
Gold: Dolly Lawson; Silver: Eileen Murray; Bronze: Eleanor Peoples

Power Bowling
Men
Gold:Larry Campbell; Silver:Charles Becker; Bronze: Walter Hall/David Richey

Women
Gold: Kay Jones; Silver:Deana Poole; Bronze: Shirley Carroll





Billiards

Billiards
Women's Singles
Gold-Betty Lynch
Silver-Susanne Luick
Bronze-Beverly Long/Joan Petrak

Women's Doubles
Gold-Ann Imbrenda/Betty Whitehead
Silver-Carol Paintin/ Jane Van Zandt
Bronze-Joan Barksdale/Alva Holcombe
Martha McCauley/Betty Lynch

Note: The men’s group had two tournament brackets so there are two sets of winners

Men’s Singles
Gold: Sonny Mayer
Silver: Barry Haines
Bronze: Stephen Allen
Bill Davlin

Men’s Singles
Gold: Larry Brown
Silver: Ron Finley
Bronze: Mario Cellini
Joseph Diviny

Men’s Doubles
Gold: Tom Mercer/Gerald Booth
Silver: Dominick Cacciatore/Joeseph Turner
Bronze: Nick Battista/Sam Parsons
Joesph Diviny/Anthony Valerio

Men’s Doubles
Gold: Sol Mayer/Sonny Mayer
Silver: Ron Finley/Jim Meyer
Bronze: Eugene Allston/Junis McDonald
Joseph Rodriquez/Robert Riggio
 





Swimming

Swimming
 Women’s 50 Yard Back Stroke
50-54 Gold: Laurie Starkey
55-59 Gold: Kate Clair; Silver Janet Dennis
60-64 Gold: Karen Bachmann
65-69 Gold: Vicki Murphy-Kendall; Silver Mary Ann Nestor
70-74 Gold: Jayne Milke
85-89 Gold: Anne Shuster
Men’s 50 Yard Back Stroke
55-59 Gold: Frank Roth
60-64 Gold: Robert Jones
65-69 Gold: Richard Krepol
70-74 Gold: M.P. Merchant; Silver Thomas Gorski; Bronze George Garifalos
75-79 Gold: Paul Croley; Silver Dave Hirst
80-84 Gold: Sydney George Brim
85 + Gold: Maurice "Mac" McDowell

Women’s 50 Yard Breast Stroke
50-54 Gold: Laurie Starkey; Silver Colleen O’Connor
55-59 Gold: Kate Clair; Silver Yuping Huang; Bronze Janet Dennis
60-64 Gold: Karen Bachmann
65-69 Gold: Anna Huang
85-89 Gold: Anne Shuster

Men’s 50 Yard Breast Stroke
55-59 Gold: Mark Getty; Silver Frank Roth
60-64 Gold: Robert Jones; Silver Ken Kropp
65-69 Gold: Yan Xu; Silver Richard Krepol
70-74 Gold: M.P. Merchant; Silver Thomas Gorski
85+ Gold: Maurice "Mac" McDowell

Women’s 50 Yard Fly
50-54 Gold Laurie Starkey

Men’s 50 Yard Fly
55-59 Gold: YiYang Zhang
60-64 Gold: Robert Jones
75-79 Gold: Paul Croley





Horseshoes

Women's Singles
55-59
Gold: Francine Carter; Silver: Betty Whitehead; Bronze: Judy Reed Green and Donna Britt
60-64
Gold:- Linda Zappacosta; Silver: Annette Williams; Bronze: Pat McCoach and Maggie Magee
65-69
Gold: Shirley Carroll; Silver: Joanne Campbell; Bronze: Barbara Lenzi
70-79
Gold:- Marcella Waldov; Silver: Ginny Meyer; Bronze: Cindy Pigors and Joy McDevitt
80+
Gold: Anne Shuster; Silver: Lucyle Pollock; Bronze: Fannie Greene and June Robbins


Women's Doubles
Gold: Shuster/Pollock
Silver: Greene/Robbins

Gold: Whitehead/Carter
Silver: Britt/McCoach

Gold: Carroll/Stratton
Silver: Lenzi/Campbell

Gold: Magee/Duffy
Silver: Pigors/Browne

Gold:- Borowy/McDevitt
Silver: Ruger/Waldov

Men's Singles

55-60
Gold: Larry Fite; Silver: Bernard Fite; Bronze: Bernard McGrory
60-64
Gold: John Walker; Silver: Ken Kropp; Bronze: Larry Campbell
65-69
Gold: Matt Brady; Silver: Tom Hasiuk; Bronze: Rick Dennis
70-79
Gold: John Durning and JoeWaldov; Bronze: William Omlor
80+
Gold: Harry Neubert; Silver: James Maginnis; Bronze: Frank Williamson

Doubles
Gold: Williamson/Maginnis
Silver: Ballantine/Durning
Bronze: Tress/Robinson

Gold: Brady/Dennis
Silver: Kerins/Walker
Bronze: Young/Hasiuk
 





Table Tennis

Men’s Table Tennis

SINGLES
50-54
Gold: Gary Barton; Silver: Alan Tanenbaum
55-59
Gold: Frank Roth; Silver: Dwan Hunt; Bronze: Shawn Cai
60-65
Gold: Jared Melson; Silver: Andrew Lewis; Bronze: Jack Vottero
66-69
Gold: Melvin Williams; Silver: William Bleam
70-74
Gold: George Garifalos; Silver: Estaban Abarintos; Bronze: Ted Kuzmanich
75-79
Gold: Walter Hall; Silver: Stan Tishler; Bronze: Dave Hirst
80-85
Gold: John Thayer; Silver: Alvin Jacobs; Bronze: William Hurst
86-89
Gold: John Gibson

DOUBLES
Under 60
Gold: Frank Roth and Jared Melson
Silver: Dwan Hunt and Gary Barton
Bronze: Shawn Cai and Dale Jao
Over 60
Gold: Melvin Williams and Joyce Picciotti
Silver: Walter Hall and Stan Tishler
Bronze: Dave Hirst and Ted Kuzmanich


Women’s Table Tennis
SINGLES
50-59
Gold: Tatiana Ivauova; Silver: Yuping Huang; Bronze: Betty Whitehead
60-64
Gold: Karen Bachmann; Silver: Linda Zappacosta; Bronze: Jinny Heilela
65-69
Gold: Karen Reynolds; Silver: Ying Wu; Bronze: Anna Huang
70+
Gold: Anne Shuster; Silver: St. Clair Melbourne; Bronze: Bonnie Faye

DOUBLES
Gold: Tatiana Ivauova and Ying Wu
Silver: Karen Reynolds and Anne Shuster
Bronze: Karen Bachmann and Bonnie Fay


Mixed Doubles
Under 65
Gold: Joyce Picciotti and Melvin Williams
Silver: Karen Bachmann and George Garifalos
Bronze: Yuping Huang and Shawn Cai

Over 65
Gold: Ying Wu and Jared Melson
Silver: Karen Reynolds and William Bleam
Bronze: Anne Shuster and Paul Ruda





Shuffleboard

Women’s Singles
55-64
Gold: Pat McCoach; Silver: Donna Britt; Bronze: Nadine Atkinson
65-69
Gold: Joanna Campbell, Sandra Ricchiuti
70-74
Gold: Carole Tims; Silver: Marge Sieger
75-79
Gold: Joan Hendrickson; Silver: Regina Shirley Ruger; Bronze: Shirley Berkeyheiser
80-84
Gold: Shirley Barlow; Silver: Elaine Caldwell; Bronze: Fannie Greene
85-89
Gold: Lucyle Pollock; Silver: Anne Shuster; Bronze: Barbara Wadhams

Women’s Doubles
Gold: Barbara Lenzi, Joanna Campbell
Silver: Shirley Berkeyheiser, Elaine Caldwell
Bronze: Barbara Kopf, Pat Moore

Gold: Betty Whitehead, Fannie Greene
Silver: Elizabeth Hermansen, June Robbins
Bronze: Patty O’Donnell, Shirley Borowy

Men’s Singles
60-69
Gold: Don O’Brien, Ray Young, Tom Hasiuk; Silver: Larry Campbell
70-74
Gold: George Garifalos; Silver: Frank Liberatore; Bronze: John Belfiglio
75-79
Gold: Bill Moore; Silver: John Durning; Bronze: Paul LaFrance
80-84
Gold: Ray McConemy; Silver: Peter Mitchell; Bronze: Frank Williamson
85+
Gold: Woodruff Benson; Silver: Wayne Achuff; Bronze: John Bettcher

Men’s Doubles
Gold: Ray McConemy, Wayne Achuff
Silver: John Durning, Ray Young
Bronze: John Bettcher, Joseph Gilligan





18-Hole Golf

18 Hole Golf Results

Women's
50-59 Gold- Colleen Ruby
60-64 Gold- Judy Larkin
65-69
Gold-Beth Crowers; Silver-Linda Glancey; Bronze-Jane Sweeney
70-74
Gold-Joanne Sunick; Silver- Andrea Sowell; Bronze-Karen Speakman
75-79
Gold-Joan Ranalli; Silver-Kay Schmader; Bronze- Pat Cassel
80-84
Gold- Annette Weir; Silver- Marge O'Flynn

Men's
50-59
Gold- Bob Wall; Silver-Kurt Soring/Erik Soring; Bronze- Andy Santangelo
60-64
Gold- John Macdade; Silver- Roy Shillady; Bronze- Glenn Reed/Phil Cerbara
65-69
Gold- Carl Vorhess; Silver- Nick Battisa/Nick Laquinta; Bronze- William Purner
70-74
Gold- Michael Ryan; Silver- Carl Meckling; Bronze- James Rouke
75-79
Gold- Tom Mallon/Paul Kernicky; Silver- Dan Martelli; Bronze- Charles McHugh
80-84
Gold- Edward McEnroe; Silver- Buzzy Powell; Bronze- Sal Santangelo
85+
Gold- William Hutchinson; Silver- Gene Lucarini; Bronze- Dan Ramos/D. Keifner
 





Doubles Bowling

Doubles Bowling

Men
50-54 Gold: Ken Kropp/John Knebels
55-59 Gold: Kurt Gardner/Steve Montague
60-64 Gold: Tom Walsh/ Frank Tallon
65-69
Gold: Sam Hill/ Donald Meek; Silver: Fran Hogan/George Green; Bronze: Raymond Barnes /Edward Orr
70-74
Gold: Skip Barber /Bill Houser; Silver: Mike Lenzi/John Gibson
75-79
Gold: Ronald Jones/Richard McFarland; Silver: Joe Miller/Allan Bailey
80-84
Gold: Jack McCash/Wilmer Bowers; Silver: Urban Strouse/George Lucas; Bronze: Peter Romano/Alfred Howett
85+ Gold:
John Marinacci/Joseph Garrity

Women
50-54
Gold: Tracey Cowan/Birdie Bostwich; Silver: Dianne Nichol-Mariani/Jean Comeforo; Bronze: Theresa Devine/Cathy Tusar
55-59
Gold: Sharon Custer/Donna Britt; Silver: Pam Kibby/Mildred Lemon; Bronze: Kara DeLuca/Diane Reaves
60-64
Gold: Phoebe Snow/Jean Terrell; Silver: Esther Worthy/Phyllis Montouth; Bronze: Valerie Alexander/Gwen Howell
65-69
Gold: Geneva Eldridge/Eleanor Logan; Silver: Ivy Johnson/Carrie Yon; Bronze: Leslie Darley/Mary Kepler
70-74
Gold: Larcena Walker/Dot Dill-Richardson; Silver:Mary McEneaney/Naomi Westermann; Bronze: Erva Mitchell/Sara Eccleston
75-79
Gold: Theresa Murphy/Mary Roach; Silver: Gerry Richardson/Mary Washington; Marie Stewart/Louella Meehan; Bronze: Janie Gallo/Mary Lesico
80-84
Gold: Eleanore Burns/Doris Kaysen; Silver: Fannie Greene/Dott Dugan
85+
Gold: Lucille Yotsko/Edna Szedlmayer
 





Tennis

Tennis

Womens Singles
50-59
Gold: Beth Gallis; Silver: Patricia McDonough
65-69
Gold: Young Kang; Silver: Mary Lallier

Men's Singles
50-59
Gold: David Seiler
60-64
Gold: Victor Intintolo; Silver: William Cobb; Bronze: Dick Rainer
65-69
Gold:Richard House
70-74
Gold: James White; Silver: Bill Gant; Bronze: Meredith Harper
75-59
Gold: Don Estes; Silver: Dave Hirst
80-84
Gold: Don Phillips; Silver: Mario Cellini
85+
Gold: Gus Mocerino

Women's Doubles
50-59
Gold: Karen Panarello/Marcella Waldov
Silver: Joy Finley/Joy Ambrogio
65-69
Gold: Norma Miller/Mary Lallier
75-79
Gold: Carol Mattheiss/Jeanie Ginsberg

Men's Doubles
50-59
Gold: Dave Seiler/Richard House
60-64
Gold: Victor Intintolo/Dick Rainer
65-69
Gold: Preston Miller/ Hank Ward
70-74
Gold: Emeka Mbadiwe /Warren Lieberman
Silver: Jules Herandi/ Don Este
Bronze: Bill Gant/Mario Cellini
75-79
Gold: Joseph Waldov/Bill Winans; Silver: Dave Hirst/ Allan Wallace
80-84
Gold: Louis Tancredi/Milton Clark; Silver: Gus Mocerino/Allan Wallace

Mixed Doubles
50-59
Gold: Karen Panarello/Hank Ward; Silver: Vera Holland/Ron Young
65-69
Gold: Andy Costanzo/Karen Giglio; Silver: Jean Raum/Preston Miller
Bronze: Judy Anderson/Bill Winans
Age 70-74
Gold: Marcella Waldov/Joe Waldov
80-89
Gold: Gus Mocerino/Carol Matthiess; Silver: Milton Clark/Jeannie Ginsberg





Miniature Golf

Men
50-54
Gold: Timothy Cody; Silver: Stephen Allen
55-59
Gold: Chuck Whitley; Silver: Joseph Blanding; Bronze: Bernard McGrory
60-64
Gold: Ken Kropp; Silver: Joe Crisante; Bronze: Charles Becker
65-69
Gold: William Cribb; Silver: Donald O’Brien; Bronze: Ray Young
70-74
Gold: John Krok; Silver: William Omlor, Bob Ballantine; Bronze: Gerald Hughes
75-79
Gold: Ron Finley; Silver: John Durning; Bronze: Ernie Brown
80-84
Gold: Peter Mitchell; Silver: Frank Williamson
85-89
Gold: William Wasch; Silver: George Weaver; Bronze: Harry Neubert
90+
Gold: Maurice McDowell; Silver: Aldo Liberi

Women
50-54
Gold: Linda Desiderio; Silver: Donna Britt; Bronze: Uneeda McIntosh-Edwards
55-59
Gold: Cathy Trapnell; Silver: Betty Whitehead; Bronze: Francine Carter, Mary Ellen Roy
60-64
Gold: Nadine Atkinson; Silver: Linda Zappacosta; Bronze: Helena Cribb
65-69
Gold: Sandra Ricchiuti; Silver: Joanna Campbell; Bronze: Janet McGroarty
70-74
Gold: Patricia Duffy; Silver: Anna Browne; Bronze: Marge Sieger
75-79
Gold: Grace Wasch; Silver: Ann Imbrenda; Bronze: Mary Lesico
80-84
Gold: Elaine Caldwell; Silver: Dolores Ward; Bronze: Eleanore Burns
85+
Gold: Mary Kepler; Silver: June Robbins





Team Bowling

Team Bowling

Men
70-74
Gold: Fran Hogan Sr., Sam Hill, George Green, Donald Meek
Silver: Kurt Gardner, Bill Moore, Jim Gulczuski, Hank Hogan
Bronze: Joseph Crisante, Larry Brown, Ray Young, Aldo Liberi
75-79
Gold: Allan Bailey, Joe Miller, Alfred Howett, Peter Romano
Silver: Frank Burkee, Ron Lavin, Stan Shumoski, Dick Smith
Bronze: Raymond Barnes, Skip Barber, Edward Orr, Joseph Oliver
80-84
Gold: Ronald Jones, Jack McCash, Wilmer Bowers, Dick McFarland
Silver: Urban Strouse, George Lucas, Joseph Garrity, Frank Liberatore

Women
55-59
Gold: Theresa Devine, Diane Reaves, Kara DeLuca, Cathy Tusar
60-64
Gold: Sharon Custer, Pam Kibbby, Diane Galletti, Vi Kalesnik
Silver: Francine Carter, Phoebe Snow, Brenda Howard, Jean Terrell
Bronze: Donna Britt, Cathy Trapnell, Joanne Goldsborough, Roseanne Kim Sheldrake
65-69
Gold: Vanessa Gale, Geneva Eldridge, Eleanor Logan, Mary Ruffin
Silver: Annette Williams, Clara Montague, Louise Mergliano, Jean Brown
70-74
Gold: Esther Worthy, Phyllis Montouth, Edna Cole, Lorraine Martin
Silver: Ivy Johnson, Carrie Yon, Larcena Walker, Dot Dill-Richardson
Bronze: Linda Lampkin, Gwen Howell, June Shorts, Doris Pope
75-79
Gold: Mary McEneany, Naomi Westermann, Theresa Murphy, Mary DePaolo-Roach
Silver: Helena Cribb, Mildred Lemon, Fannie Greene, Dott Dugan
Bronze: Gerry Richardson, Mary Washington, Barbara Barbee, Eloise Spencer
80-84
Gold: Marie Stewart, Louella Meehan, Eleanore Burns, Doris Kaysen
85+
Gold: Lucille Yotsko, Edna Szedlmayer, Mary Kepler, Grace Wasch

Mixed
55-59
Gold: Francy Cross, Don Heilala, Karl Stern, Dave Cross
60-64
Gold: Joseph Blanding, Clarice Rose, George Lampkin, Ronald Worthy
Silver: Joseph Spence, Jr., Bruce Gottlieb, Jean Comeforo, Dianne Mariani
Bronze: Jean Vetter, Karen Bachmann, Carolyn Shaw, George Garifalos
70-74
Gold: Elaine White, Henry Chase, Bill Bethea, Sara Kirkland
Silver: William Greene, Barbara Greene, Carole Tims, James Tims
75-79
Gold: Paul Kodrasov, Bill Houser, Ray Buzzelli, Marty Buzzelli
80+
Gold: Charlsie Scott, Paul Titter, Richard Bayley, William Cribb
 





Track & Field

Track

Men’s 100 Meter Run
50-54 Gold: John Durning
55-59 Gold: James Diostilio
60-64 Gold: Charles Williams; Silver: Mike Bush; Bronze: Mike Azzarano
65-69 Gold: Richard Kitchin; Silver: Gary Tilles; Bronze: Thomas Hasiuk/Greg Stapert
70-74 Gold: Michael Becker; Silver: Edward McCann; Bronze: John Belfiglio
75-79 Gold: Bill Brown; Silver: Dave Hirst
80-84 Gold: Bob Koerner; Silver: John Mooney
85+ Gold: Tom Rice

Women’s 100 Meter Run
55-59 Gold: Livia Smith; Silver: Yuping Huang
60-64 Gold: Susan Dennis
65-69 Gold: Ying Wu; Silver: Elizabeth Hermansen; Bronze: Linda Sivilich
70-74 Gold: Jayne Milke
85+ Gold: Anne Shuster

400 Meter Relay

Gold: Rhonda Johnson, James Diostilio, Bill Brown, Thomas Hasiuk
Silver: Patty O’Donnell, John Durning, Rick Dennis, Jim Durkin
Bronze: Ying Wu, Michael Azzarano, Michael Becker, Kevin Kelly-O’Brien

Men’s 400 Meter Walk

55-59  Gold: James Diostilio
60-64  Gold: Steve Roy; Silver: Mike Azzarano; Bronze:  Ken Kropp
65-69  Gold: Dale Jiao;  Silver: Thomas Hasiuk/Yan Yu;
70-74  Gold: Bruce Rubin/John Belfiglio; Silver: Ed Donnelly; Bronze:  John Krok
75-79  Gold: John O’Hare; Silver: John Durning; Bronze:  Kingsley Allen
80-84  Gold: Richard Araskowitz; Silver: John Mooney; Bronze:  Allen Mekenney
90+     Gold:  Aldo Liberi          

Women’s 400 Meter Walk
50-54 Gold: Patricia McDonough
55-59 Gold: Kim Crouse;  Silver: Yuping Huang; Bronze: Uneeda McIntosh-Edwards
60-64 Gold: Glenna Carroll; Silver:  Susan Dennis; Bronze: Nadine Atkinson
65-69 Gold: Anna Huang; Silver: Linda Jones; Bronze: Elizabeth Hermansen
70-74 Gold: Pat Parsons
75-79 Gold: Eastlyn McIntosh; Silver: Regina S. Ruger; Bronze: Janet Hammet
80-84 Gold:  Dolores Rice
85+    Gold:   Anne Shuster

Men’s 200 Meter Run
50-54 Gold: Richard Mican; Silver: John Durning
55-59 Gold: James Diostilio; Silver: Kevin Kelly- O’Brien
60-64 Gold: Charles Williams; Silver: Mike Azzarano
65-69 Gold: Gary Tilles; Silver: Richard Kitchin; Bronze: Dennis Lallier
70-74 Gold: Michael Becker; Silver: John Belfiglio; Bronze: Edward McCann
75-79 Gold: Jim Durkin; Silver: Bill Brown; Bronze: Dave Hirst
80+ Gold: Bob Koerner

Women’s 200 Meter Run
50-54 Gold: Rhonda Johnson; Silver: Susan Maze
85+ Gold: Anne Shuster

Men’s 400 Meter Run
50-59 Gold: John Durning; Silver: Kevin Kelly- O’Brien
60-64 Gold: Charlie Williams
65-69 Gold: Richard Kitchin; Silver: Gary Tilles; Bronze: Dennis Lallier
70-74 Gold: Bruce Rubin; Silver: John Belfiglio; Bronze: Edward McCann
75-79 Gold: Jim Durkin; Silver: Bill Brown; Bronze: Dave Hirst

Women’s 400 Meter Run
85+ Gold: Anne Shuster

Men’s 800 Meter Walk
60-64 Gold: Larry Campbell; Silver: Steve Roy
65-69 Gold: Yan Xu; Silver: Dale Jiao; Bronze: John Kerins
70-74 Gold: Bruce Rubin; Silver: John Belfiglio; Bronze: Ed Donnelly
75-79 Gold: John O’Hare; Silver: John Durning
80+ Gold: John Mooney; Silver: Allen Mekenney; Bronze: William Brower

Women’s 800 Meter Walk
50-54 Gold: Susan Maze
55-59 Gold: Uneeda McIntosh-Edwards;  Silver: Livia Smith
60-64 Gold: Glenna Carroll;  Silver: Nadine Atkinson; Bronze: Linda Zappacosta
65-69 Gold: Anna Huang; Silver: Linda Jones; Bronze: Barbara Greene
75-79 Gold: Regina S. Ruger
85+    Gold: Anne Shuster

Men’s One Mile Run
50-59 Gold: Richard Micun; Silver: Kevin Kelly- O’Brien; Bronze: John Durning
65-69 Gold: Mike Metague; Silver: Gary Tilles; Bronze: Yan Xu
70-74 Gold: John Belfiglio; Silver: Edward McCann
75-79 Gold: Dave Hirst
80+ Gold: Bob Koerner

Women’s One Mile Run
50-54 Gold: Susan Maze
60-64 Gold: Jessica Loughran

Men’s One Mile Walk
60-64 Gold: Gregory Thomas; Silver: Steve Roy; Bronze: Larry Campbell
65-69 Gold: Mike Montague; Silver: Yan Xu; Bronze: Dale Jiao
70-74 Gold: Bruce Rubin; Silver: John Belfiglio; Bronze: Ed Donnelly
75-79 Gold: John O’Hare; Silver: John Durning
80-84 Gold: Don Phillips; Silver: Allen Mekenney; Bronze: John Mooney

Women’s One Mile Walk
55-59 Gold: Livia Smith
60-64 Gold: Jessica Loughran; Silver: Susan Dennis; Bronze: Glenna Carroll
65-69 Gold: Anna Huang; Silver: Linda Jones; Bronze: Shirley Carroll
70-74 Gold: Jayne Milke
75-79 Gold: Margaret Pierce
85+ Gold: Anne Shuster

Women’s Football Throw
50-54 Gold: Colleen "Murph" Ruby; Silver: Annie McAlpin; Bronze: Patricia McDonough
55-59 Gold: Patty O’Donnell; Silver: Francine Carter; Bronze: Donna Britt
60-64 Gold: Annette Williams; Silver: Glenna Carroll; Bronze: Linda Zappacosta
65-69 Gold: Elizabeth Hermansen; Silver: Mary Anne Nestor; Bronze: Carolyn Shaw
70-74 Gold: Bonnie Strang; Silver: Pat Parsons; Bronze: Anna Browne
75-79 Gold: Regina S. Ruger; Silver: Cynthia Pigors; Bronze: Margaret "Pegs" Pierce
80-84 Gold: Dolores Rice 85+ Gold: Anne Shuster; Silver: Joan R.C. Lynn

Men’s Football Throw
50-54 Gold: Wesley Crouse; Silver: Richard Micun; Bronze: John Durning
55-59 Gold: James Diostilio; Silver: Kevin Kelly- O’Brien
60-64 Gold: Mike Bush; Silver: Ken Kropp; Bronze: Gregory Thomas
65-69 Gold: John Contento; Silver: Rick Dennis; Bronze: Ray Young
70-74 Gold: Bob Ballantine; Silver: John Krok
75-79 Gold: Joe Stefanowicz; Silver: John Durning ; Bronze: John O’Hare
80-84 Gold: John Mooney; Silver: William Brower; Bronze: Bill Murphy
85-89 Gold: Eugene Soltner
90+ Gold: Aldo Liberi

Women’s Softball Throw
50-54 Gold: Colleen "Murph" Ruby; Silver: Annie McAlpin; Bronze: Patricia McDonough;
55-59 Gold: Kim Crouse; Silver: Patty O’Donnell; Bronze: Francine Carter
60-64 Gold: Linda Zappacosta; Silver: Nadine Atkinson/Annette Williams; Bronze: Glenna Carroll
65-69 Gold: Elizabeth Hermansen; Silver: Mary Anne Nestor; Bronze: Marilyn Stratton/Shirley Carroll
70-74 Gold: Bonnie Strang; Silver: Pat Parsons; Bronze: Anna Browne
75-79 Gold: Margaret "Pegs" Pierce; Silver: Regina S. Ruger; Bronze: Cynthia Pigors
80-84 Gold: Dolores Rice
85+ Gold: Anne Shuster; Silver: Joan R.C. Lynn

Men’s Softball Throw
50-54 Gold: Wesley Crouse; Silver: Richard Micun; Bronze: John Durning
55-59 Gold: Kevin Kelly- O’Brien; Silver: James Diostilio
60-64 Gold: Mike Bush; Silver: Ken Kropp; Bronze: Mike Azzarano
65-69 Gold: John Contento; Silver: Rick Dennis; Bronze: Thomas Hasiuk
70-74 Gold: Michael Becker; Silver: Bob Ballantine/John Krok; Bronze: Ed Donnelly
75-79 Gold: John O’Hare; Silver: John Durning/Joe Stefanowicz
80-84 Gold: William Brower; Silver: John Mooney; Bronze: Bill Murphy
85-89 Gold: Eugene Soltner; Silver: Tom Rice 90+ Gold: Aldo Liberi

Women’s Long Jump
50-54 Gold: Colleen "Murph" Ruby
55-59 Gold: Kim Crouse
60-64 Gold: Linda Zappacosta; Silver: Nadine Atkinson
65-69 Gold: Ying Wu 70-74 Gold: Jayne Milke

Men’s Long Jump
50-54 Gold: Richard Micun; Silver: John Durning
60-64 Gold: Charles Williams; Silver: Mike Bush; Bronze: Joseph Crisante
65-69 Gold: Ray Young; Silver: Rick Dennis; Bronze: Richard Krepol
70-74 Gold: Michael Becker; Silver: Ed Donnelly
75-79 Gold: Dave Hirst; Silver: John Durning ; Bronze: John O’Hare
80-84 Gold: William Brower; Silver: Bill Murphy; Bronze: Frank Williamson
85+ Gold: Tom Rice; Silver: Aldo Liberi





Mixed Doubles Bowling

50-59
Gold:      George and Linda Lampkin; Joseph Blanding and Clarice Rose
Silver:     Deborah Seaver and Richard Kauffman
Bronze:  John Blake and Jean Vetter
60-64
Gold:  Helena and William Cribb
65-69
Gold:      Pat and Jake Foltz
Silver:     Thomas Uhlein and Joan McCormick
Bronze:  Barbara and William Greene
70-74
Gold:      Marcella and Joseph Waldov
Silver:     Henry Chase and Sara Kirkland
Bronze:  Elaine White and Bill Bethea
75-79    
Gold:      Grace and William Wasch
80-84
Gold:      Charlsie Scott and Paul Titter
Silver:     Marty and Ray Buzzelli
85+
Gold:      Eloise and Carlton Spencer






| 2016 Medalists | 2015 Medalists | 2014 Medalists | 2012 Medalists | 2013 Medalists |
| Return Home | Events | Calendar | Directions | Sponsors | FAQs | Contact Us | Registration | Photos | Medalists |
 
     




Copyright © 2017, Delaware County Parks & Recreation Department. All rights reserved.